دسته بندی اخبار و مقالات
اخبار و مقالات | اخبار، مقالات و اطلاعیه ها
کد مطلب : 30  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 61   |   تاریخ درج: سه شنبه, خرداد 14, 1398   |   ساعت: 11:13 ق.ظ   |   منبع / نویسنده مطلب: مدیر سایت جهاد دانشگاهی

 

شخصیت امام خمینی(ره) و نقش مقام معظم رهبری در راهبری و مدیریت نظام اسلامی تبيين شد

نشست تخصصی «تبیین شخصیت امام خمینی(ره)» با حضور جمعی از کارشناسان در سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی برگزار شد. 


به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی، دکتر جعفر محسنی رئیس سازمان جهاد دانشگاهی استان در ابتدای این نشست، با بیان این‌که ایران اسلامی هرآنچه دارد از امام راحل بوده است، گفت: دنیا نیز به شخصیت والای حضرت امام معترف بوده و ایشان دارای شخصیتی جهانی بوده و در سطح دنیا تاثیرگذار بوده‌اند.
 
وی با بیان اینکه در آستانه ایام ارتحال این شخصیت بزرگ هستیم، افزود: ایام ارتحال ایشان در سال‌جاری مصادف با ایام پرخیر و برکت رمضان بوده و ما بر خود وظیفه می‌دانیم در جامعه امروزی ابعاد شخصیتی بنیانگذار کبیر انقلاب را بازگویی کنیم تا نسل جدید و جوان نیز با اندیشه‌هلای ناب و شخصیت برجسته ایشان آشنا شوند.
 
محسنی با تأکید بر این‌که فضای مجازی با تمامی مزیت‌هایش یک‌سری آسیب‌ نیز دارد و فضا برای مغرضان فراهم است تا مطالب را وارونه منعکس کنند، اظهار کرد: در این رابطه بر خود وظیفه می‌دانیم که در عرصه جنگ نرم فعالیت کرده و این شخصیت برجسته و موثر را به نسل جوان بشناسانیم.
 
حفظ انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران یکی از دغدغه‌های امام راحل بود
علی بدر شکوهی مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان‌شرقی در این نشست اظهار کرد: برای شناخت آرمان‌های امام راحل باید به فرمایشات ایشان در قالب‌‌های مختلف مراجعه کرد و برای تبیین اهداف، آرمان‌ها و ارزش‌های متعالی انقلاب اسلامی و حضرت امام راحل، زمینه شکل‌گیری انقلاب که منتهی به تاسیس انقلاب شد، اولی‌ترین مقطع است.
 
وی افزود: در زمان شکل‌گیری انقلاب اسلامی شعارهایی چون «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی و نه شرقی و نه غربی، جمهوری اسلامی» که جهت عمومی انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران را به شکل اولی بیان می‌کرد مطرح شده است این شعارها حاکی از بینش عمیق امام راحل بود.
 
وی در این رابطه افزود: در آن زمان، این مفاهیم و واژه‌های معنادار و عمیق، خبر از به پیروزی رسیدن انقلابی می‌داد که قدرت‌های شرق و غرب را درهم کوبیده و مصالح نامشروع نظام سلطه و استکبار را نه تنها در منطقه بلکه در دنیا به چالش می‌کشد، نظام سلطه نیز با درک این موضوع برای مقابله با جریان انقلاب اسلامی، موضع‌گیری‌هایی چون «مصادره انقلاب به وسیله ایادی خود، انحراف انقلاب از مسیر اصلی خود، ترورها، جنگ تحمیلی و...» را در پیش گرفت اما اهداف شوم دشمن راه به جایی نبرد.
 
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که در این مقطع حساس که انقلاب به تازگی پیروز شده بود و دشمن درصدد حربه چینی‌های مختلف علیه ایران اسلامی بود، امام راحل فرموند: حفظ نظام اوجب واجبات است، این موضوع نشان دهنده‌‌ این بود که حفظ انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران یکی از دغدغه‌های ایشان بوده است.
 
وی افزود: بعد از رحلت امام راحل جامعه به خاطر فقدان شخصیتی مثل امام در شوک روحی و روانی قرار دا‌شت که جبران آن نیز سخت بود، اما مجلس خبرگان رهبری در آن مقطع حساس و خاص جامعه و در آن فاصله کوتاه، اولی‌ترین و صالح‌ترین انتخاب را کردند.
 
بدرشکوهی در ادامه افزود: معمولا جابجایی قدرت در نظام های رایج دنیا همیشه توام با چالش بوده است، اما در نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران خبری از چالش نظام های رایج نبود و حمایت میلیونی مردم از انتخاب مجلس خبرگان را درپی داشت.
 
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنانش گفت: مهمترین دغدغه های رهبری در گام دوم انقلاب در رابطه با جوانان بوده و در این خصوص بسیار جدی و با ادبیات و واژه‌های خاصی تاکید کرده‌اند و همچنین بر تمدن سازی و صیانت از اصالت و شعارهای بنیادین نظام جمهوری اسلامی نیز تاکید بسیار دارند.
 
وی تاکید کرد: مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب بر علم و پژوهش نیز تاکید بسیار دارند تا به نحو احسن از ظرفیت‌های علمی و پژوهشی کشور استفاده شود.
 
وی با تاکید بر این‌که معنویت اخلاقی، اقتصاد مقاومتی و... نیز از جمله تاکیدات رهبری در بیانیه گام دوم بوده است، افزود: ایشان در این بیانیه به ظرفیت های بی‌بدیل کشور اشاره کرده و منابع سرشار نیروی انسانی، ظرفیت های علمی و جرافیایی و منابع معدنی و... را مورد تاکید قرار می‌دهند تا بصورت صحیح مورد استفاده قرار گیرد.
 
امام راحل در بعد اجتماعی به‌دنبال تشکیل جامعه‌ای خداپسند بود

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان آذربایجان‌شرقی، نیز در این نشست با بیان این‌که برای شناخت آرمان‌های امام راحل باید به زمینه‌های پیدایش انقلاب اسلامی برگردیم، گفت: در این رابطه صاحب‌نظران بزرگ نیز با معادلات عقلی خود نتوانستند پاسخ دهند که چگونه بعد از رنسانس، یک حرکت مذهبی و دینی توانست حرکت عظیم جهانی را منجر شود، به نوعی که این انقلاب را بزرگترین پدیده قرن معاصر نامیدند.
 
مسلم اورنگی با تأکید بر این‌که آرمان‌های امام راحل در پیدایش انقلاب اسلامی ایران متجلی می‌شود، افزود: بعد از آیت‌الله بروجردی، مرجع عمومی برای مردم بسیار بود اما امام راحل با حرکت‌هایی در تقابل رژیم سیاسی همچون اعتراض به «انجمن‌های ایالتی و ولایتی یا کاپیتولاسیون» به نوعی پیشتازی خود را از سایر مراجع نمایان کرده و به مرجع تقلیدی سیاسی که سایر مراجع نیز به خط و ربط او نگاه می‌کنند، تبدیل می‌شود.
 
وی با بیان این‌که مبنای حرکت‌هایی که امام راحل انجام می‌داد برگرفته از یک‌سری آرمان‌های والا بود، افزود: یک بعد آن، آرمان‌های فرهنگی و تربیتی بود که در قالب آن بر تربیت انسان‌های فرهیخته و متقی که بعد از پیروزی انقلاب سکان مدیریتی انقلاب را در دست می‌گیرند تاکید داشت و در بعد اجتماعی نیز ایشان به‌دنبال تشکیل جامعه‌ای خداپسند بود.
 
رئیس سازمان بسیج فرهنگیان آذربایجان‌شرقی، با اشاره به این‌که بزرگترین آرمان حضرت امام در آرمان‌های سیاسی‌، پیدایش انقلاب اسلامی بود که هیچ شباهتی به حکومت های معاصر نداشت، گفت: امام راحل در مسائل اقتصادی و مدیریتی نیز آرمان‌های بزرگی داشت که تشکیل جامعه‌ای بر پایه مدیریت و اقتصاد اسلامی از جمله آن بود.
 
ایجاد تمدن اسلامی و مقدمه‌سازی برای ظهور از آرمان‌های مهم امام راحل بود
عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز، نیز در این نشست، با اشاره به یکسان بودن آرمان‌های امام‌(ره) و مقام معظم رهبری، اظهار کرد: شیوه نگاه به مسائل امام‌(ره) و مقام معظم رهبری را نمی‌توان از هم جدا کرد، چرا که همچون دو خطی هستند که با یکدیگر انطباق کامل دارند.
 
روح‌الله متفکر آزاد افزود: با بررسی سخنان مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب و با مراجعه به نگاه امام، یک سبک رفتاری مشابه و همان صراحت امام را مشاهده می‌کنیم.
 
وی با اشاره به مهم‌ترین آرمان امام‌(ره)، گفت: مهم‌ترین آرمانی که امام در ۱۰ سال نخست انقلاب و مقام معظم رهبری در ۳۰ سال دوم انقلاب به آن اشاره کرده‌اند، ایجاد تمدن اسلامی و مقدمه‌سازی برای ظهور است؛ تمامی زیر بحث‌ها و زیر تیترهای مورد بحث نیز همگی تحت این موضوع قلمداد می‌شوند.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز در خصوص نظریه‌های مبنی بر لزوم جدایی دین از سیاست، اظهار کرد: انقلاب اسلامی زمانی پدیدار شد که شرق و غرب جهان در حال یکه تازی گفتمانی بودند و در دوران بعد از رنسانس نیز باور عموم بر این بود که دین باید از عرصه‌های اجتماعی حذف شده و تبدیل به سکولار شود، اما انقلاب اسلامی حضور دین در عرصه های اجتماعی را به‌عنوان یک روش و مسیر نو که خروجی آن یک تمدن جدید خواهد بود، بیان می‌کند.
 
معنویت شاه بیت اصلی امام راحل بود
معاون پرورشی و فرهنگی اداره‌کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی، نیز گفت: شخصیت امام راحل را باید در ارتباط وی با خداوند، مردم و دشمن شناخت همانگونه که برای شناخت امامان اصلی خود نیز باید به این موارد توجه کنیم.
 
طاهر علمی با اشاره به ماجرای مذاکره آیت‌الله بروجردی در موضع کاپیتولاسیون و نقش امام(ره) در این موضوع، گفت: زمانی که نخست وزیر وقت با اصرار به آیت‌الله بروجردی سعی در تائید کاپیتولاسیون داشتند، آیت‌الله بروجردی قبول نکرده و اظهار می‌کند که تا زمانی که من هستم این امر انجام‌شدنی نیست.
 
وی افزود: پس از آن حضرت امام به استاد خود مراجعه کرده و می‌گویند که شما باید می‌گفتید تا اسلام هست این امر شدنی نیست؛ آیت‌الله بروجردی با شنیدن این مطلب از بینش و روشنگری امام اظهار رضایت و خرسندی می‌کنند.
 
علمی با بیان اینکه این موضوع نشان‌دهنده ارتباط امام با خدا است، اظهار کرد: رابطه امام با خدا در دوران نوجوانی و جوانی شکل یافته و معنویت شاه بیت اصلی ایشان بود که آن را شاه بیت انقلاب نیز قرار داده است.
 
 معاون پرورشی و فرهنگی اداره‌کل آموزش و پرورش استان گفت: دشمنان انقلاب نیز امروزه به‌دنبال تضعیف معنویت ملت جمهوری اسلامی ایران هستند.

Share نسخه مخصوص چاپ

نظرات (0)

 
نام
نام خانوادگی
ایـمیل

ذخیره اطلاعات


 
 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟